Žumara ztepilá/Drsnoplod fortunův

Trachycarpus fortunei

Domovina: horské oblasti jižní Asie

Výška: kolem 10 metrů

Odolnost: velice diskutované téma, ale zřejmě to bude hranice -17 °C, ale s listy se rozlučte již při -13 °C

Jedná se o jednu z nejodolnějších palem na světě! Krátkodobě snese teploty kolem -17 °C, ale jsou i časté případy, kdy trachýci přežili mrazy pod -20 °C. S listy se rozlučte při teplotě -13 °C. Jeho domovinou jsou Himaláje, kde roste až do nadmořské výšky 2400 m.n.m. Díky jeho domovině byl obdařen i velkou odolností vůči vlhku. V dnešní době trachýky nalezneme ve všech subtropických částech světa, ale i v teplejších částech mírného pásu. Na trachýky můžeme narazit i ve Skandinávii, hlavně na jihu v přímořských oblastech. Pokud máte tu možnost, vždy si raději kupte menší rostliny, nebo leště lépe si trachýka vypěstujte ze semene, rostliny, které vyrostou v ČR už si zvyknou na naše podnebí a jsou tudíš odolnější než trachýci dovezení např. ze Španělska.

Trachycarpus forunei "Přerov": tito trachýci byli vypěstováni ze semen, která byla sezbírána v Přerově. Tyto rostliny budou zřejmě velice odolné a taky velice vhodné do našeho podnebného pásu.

Trachycarpus fortunei "Naini Tal": typ fortuneie, který roste k okolí města Naini Tal v severní Indii. Jeho odolnost je o trochu nižší než u klasického fortuneie, ale i tak se řadí mezi palmy vhodné do našeho podnebí.

Trachycarpus fortunei "Dalmatia": trachýk, který byl dovezen z Chorvatska v roce 2012. Minulý rok byl vysazen volně venku a zimu 2013/2014 přežil celkem bez problémů. 

Pokud jste se rozhodli pořídít trachýka, ještě si pročtěte tento článek od TropikuZDE, protože je opravdu velice zajímavý a naleznete zde jaký trachycarpus je do našeho podnebí nejvhodnější a odpovědi proč v jiných částech světa trachýci přežívají teploty pod -20 °C a v ČR při těchto teplotách většinou "zmrznou".

 

Galerii Trachycarpus fortunei 2014 si můžete prohlédnout zde:

Kontakt

JihoMoravskéPalmy

 

 

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode