Cykasy

Cycas revoluta

čes.= cykas japonský/zavinutý

Domovina: Japonské ostrovy

Výška: kolem 5 metrů

Odolnost: do -12 °C, listy se poškozují při -6 °C

Cykasy NEJSOU ani kapradiny, ani palmy. Rod cykas je velice starobylý rod. První exempláře se na naší zemi objevily asi před 250 mil. lety v době Permu. Proto si právem zaslouží označení "živoucí fosílie". V dnešní době jsou cykasy chráněnými rostlinami. Cykasy pocházejí z tropů a subtropů.

Mím jediným exemplářem z rodu Cycas je již zmiňovaný Cacas revoluta.

Cykas revoluta pochází z jižních částí Japonských ostrovů. Zde roste na vápencovým svazích. Cykas revoluta dorůstá do 5 metrů, jsou i vyšší exempláře, ale než vám do takové výšky doroste, tak si počkáte pár set let. Cykasy jsou dlouhověcí chovanci, údajně se mohou dožít až do 2000 let! V jejich domovině jsou nejstarší exempláře asi 1100 let, takže v nejlepších letech :)

Má velice tuhé listy, které vypadají jako plastové. Listy cykasů rostou podobně jako u kapradin. Jeho odolnost je do -12 °C, ale listy se poškozují při -6 °C. Jsou ale případy, kdy se museli potýkat s mnohem většími mrazy, které přežily. Nejdůležitejší je zajistit suché podmínky.

Aby jste cykasy rozmnožily musíte mít samčí a samičí rostliny. Cykasy je možné taky množit odnožemi, které rostou na kmeni, ale takové množení je velice zdlouhavé.

Cykas revoluta v Botanické zahradě v Brně:

Cycas revoluta - samičí "květenství" Botanická zahrada Brno:

A ještě jednou Cycas revoluta v Botanické zahradě v Brně:

Kontakt

JihoMoravskéPalmy

 

 

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode