Citrusy

Citrusy pocházejí z tropických a subtropických částí Asie.

Citroník: velice známá rostlina pěstovaná kvůli svým plodům citrónům. S citroníky se nejčastěji setkáme v subtropickém pásu, např. při dovolené v Chorvatsku, nebo Itálii. V dnešní době není problém citroník sehnat. Seženeme jej v každém lepším květinářství, nebo ještě lépe na nějakých výstavách. Horší je to s jeho pěstováním. Z mého pohledu je to rostlina náchylná na škůdce, můj citroník měl puklici, které jsem se zbavil tak, že jsem celou rostlinu zbavil listů, pak ostříhal nejvíce napadené větve, poté došlo na setření zbylých parazitů a nakonec jsem celou rostlinu postříkal insekticidem. Krom těch parazitů to není nějak náročná rostina, ale musíme dodržet jeho potřeby, aby nám citroník dobře rostl.

Mandariník: rostlina pěstovaná kvůli svým sladkým plodům, které se dají narozdíl od citroníků jíst bez "kyselích ksichtů". Stejně jako s citroníky se s mandariníky setkáme v subtropických oblastech. Mandariníky můžeme sehnat v lepších květinářstvích, nebo na výstavách. Jako u citroníku je i můj pohled na mandarinku, jako na rostlinu náchylnější ke škůdcům.

Pěstování: Když nehrozí noční mrazíky, vyndáme rostliny ven, citrusy mají rády co nejvíce slunce, ale rostliny musíme nejprve navyknou, jinak by jim mohlo slunce popálit listy. Během léta vydatně zaléváme a hnojíme. Když opět hrozí noční mrazíky, rostliny zazimujeme v chladné, ale světlé místnosti. Mě se osvědčila naše chladná chodba. A omezíme zálivku. Citrusy mají rády kyselejší půdu s příměsí písku.

Citronečník trojlistý: jedná se o opadavý keř původem z Koreje a Číny. Citronečník trojlistý je velice odolný vůči mrazu, je možné jej pěstovat i u nás! Jeho mrazuvzdornost by měla být do -20 °C, u starších rostlin i do -25 °C! Můj asi 25 cm vysoký citronečník přežil tuto zimu bez zimování, bez poškození a ani mu neopadaly listy, takže na jeho odolnosti opravdu něco bude. Bohužel jeho plody nejsou jedlé, ale údajně je lze využít do čaje místo citronu. Jeho plody jsou malé, kulaté a chlupaté. Citronečník je jediným zástupcem tohoto rodu. POZOR! Citronečník má na svých větvích trny, o které se můžete ošklivě poranit.

Kontakt

JihoMoravskéPalmy

 

 

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode